• Uudised
Harjumaal Anija vallas Vetla külas võttis taluperenaine poja abiga oma hoovis vargad kinni
21.04.2004
«Ma ei usu, et ma kõiki majast varastatud meie perele armsaid asju enam tagasi saan. Aga vähemalt tean, kes varastasid. Loodan, et nad saavad korraliku karistuse,» ohkab perenaine.

Politseinike sõnul avastavad paljud pärast pikka talve suvemajja minnes, et vargad on osa kraamist minema viinud.
Reede õhtul oli taluperenaise Veera sugulane märganud, et Veera maja uks oli lahti muugitud. «Tema mulle ütleski, et majas on sees käidud: uks oli lahti muugitud, köögiaken puruks. Vaatas veel üle ukse sisse - majast oli ka mööblit ära viidud. Kiiktool, suur põdranahk, suured seinamaalid. Kõik need asjad olid mu abikaasa isa omad, kas jahiseltsi või metskonna poolt kingitud. Ta oli väga lugupeetud mees. Armsad esemed, südamest toodud... võib-olla müüdi mõne krooni eest nüüd maha,» kurvastab naine.

Tuttav mees

Pühapäeval läks alaliselt Kehras elav 63aastane Veera koos poeg Marekiga tallu. «Nii kui õue sisse sõitsime, nii pani üks meesterahvas hoovi pealt metsa poole ajama. Marek tormas kohe autost välja, mina järel. Mõtlesin veel, et mis ma, naine, teha suudan. Aga abiks saan ju ikka olla. Poeg sai mehe aia taga kätte. Jumal tänatud, et ma sinna tallu pühapäeval üksi ei läinud. Neid pätte ju ei tea, maas vedelesid suured roikad,» kirjeldab Veera, kuidas arvatav varas kätte saadi.

Veera tundis mehe paugupealt ära: Kehra mees Erkki.

«Võtsime tal kahekesi natist kinni, tirisime autosse ja helistasime politseisse. Õnneks ei hakanud ta väga vastu punnima. Nägi, et on ära tuntud ja pole mõtet põgeneda.»

Koos kamraadiga

Vargad olid juba kõik kompsud hoovi ritta ladunud: akordion, osa asju kartuli-, osa kilekottidesse pakitud.

Erkki polnud vargile üksi tulnud, vaid koos kamraad Aarega.

«Poeg läks küüni ukse taha. Mõtlesime, et kui ta seal peidus on, siis me teda välja ei lase. Tegime veel kisa ka, et mehele jääks mulje - meid on rohkem kui kaks. Kui politsei kohale jõudis, otsisime Aaret tükk aega. Ta oli end traktori taha kägarasse keeranud. Erkki ja

Aare muidugi ajasid tagasi, et nemad polevat asju hoovi tassinud ega toas käinudki. Et nemad otsivat alumiiniumi,» räägib Veera ja lisab: «Olen veendunud, et mehed käisid ka eelmisel korral sees, kui mööbel ja maalid ära viidi. Käekiri oli täpselt sama.»

Veera ei pea oluliseks seda, kes vargad kätte sai. «Tähtis pole see, kes nad kinni võtsid, vaid see, et nad saaksid karistatud. Ja korralikult.»

Naabrivalve aitab

Lähedase talu peremees ütleb, et Veetla külas on varemgi majades sees käidud. «Eriti nendes, kus aasta läbi ei elata ja pererahvas vaid suviti või nädalalõppudel käib. Mina näiteks lasin majasse signalisatsiooni sisse panna,» kinnitab ta.

Põhja politseiprefektuuri pressiesindaja Timo Tarve sõnul on varguskatselt tabatud 37aastane Erkki ja 46aastane Aare Harju politseinikele juba varasemast tuntud vargad.

«Aare on ka kohtulikult varguste eest varem karistatud. Erkki on mitmes väärteos kahtlustatavaks kuulutatud. Anija valla juhtumi osas alustas politsei kriminaalmenetlust paragrahv 199 (vargus) alusel,» märgib Tarve.

Lääne-Harju politseiosakonna vanemkonstaabel Madis Melzar on oma töös palju suvilavargustega kokku puutunud.

«Kevadel, kui inimesed hakkavad oma suvemajades käima, avastatakse tihtipeale, et vargad on majas käinud. Suvilavargused sagenevad ka siis, kui inimesed on juba oma kraami linnakorterist suvekodusse toonud: telekad, videomakid,» kinnitab Melzar ja tunnistab, et võetakse kõike - isegi puulusikaid ja poolikuid küünlaidki.

Ta räägib, et näiteks Saku vallas Kiisal käidi ühes suvilakooperatiivis tihti vargil. «Aga kohe kui pandi üles silt, et naabrivalve territoorium, nii jäid vargused ära. Asi pole sildis. Kui ikka üksteise majadel silma peal hoitakse, on sellest kasu.»

Lihtsamad nõuanded, kuidas vargusi vältida:

Suur osa vargusi ja sissemurdmisi on suvel, kui uks või aken on suvilas lahti jäetud. Suletud aknad hoiavad sissemurdjaid eemal - klaaside purustamine äratab tähelepanu. See näiliselt lihtne turvaabinõu on päris tõhus.

Suvilaomanikud võiksid luua soojad suhted oma naabritega, mingil juhul ei tohiks naabritele anonüümseks jääda. Head suhted lubavad rahuliku südamega suvila omapäi jätta - teada on, et keegi hoiab varal silma peal.

Nähtavale kohale paigaldatud signalisatsioon sunnib sissetungijat põhjalikult kaaluma, kas on mõtet edasi tegutseda. Garaa? ja kuur tuleb alati hoida lukus. Eriti kui need on elumajaga ühendatud. Lukustada tuleb ka redelid, et neid ei saaks kasutada majja sissemurdmiseks.

Tihtipeale sisenevad vargad esiuksest varuvõtmega ust avades. Varuvõtit ei tohi jätta tüüpilisse peidukohta: uksemati alla, lillepotti või kirjakasti. Neid kohti oskab ka varas esmajärjekorras uurida.
›› Vaata kõiki uudiseid | ›› Vaata arhiivi