• Uudised
Naaber päästis naabri vara
25.07.2003
«See oli ikka päris müstiline lugu,» alustab heledapäine naisterahvas juttu sellest, kuidas ta ööl vastu eilset ärgates sattus peale naabri juurde sisse murdnud korterivarastele.
«Meie enda auto signaal hakkas all üürgama,» räägib naine põhjusest, mis teda Tallinnas Lasnamäe paneelmaja magamistoas unest raputas. Et tundlik alarm on ennegi salongi jäänud kärbse või muu taolise pärast kisa tõstnud, mõelnud naine algul kas üldse tõustagi, kuid läinud siiski aknale vaatama. Auto ümbrus oli tühi.
Miss Marple asub aktsiooni
Veidi kauemaks ööõhku hingama jäänud naisele torkas aga peagi silma ümber maja nurga kõndiv noormees, kes teraselt esimese korruse naabri aknaid uuris ja siis vaikselt, kikivarvul tagasi hiilis.
«Läksin niisama ööriietes rõdule, mis jääb maja teisele küljele,» jätkab naine, «ja nägin, kuidas noormees istub kõnniteele. Öösel kell kolm.»
Siin lõi isehakanud Miss Marple’is välja detektiivi kirg. Naine riietas end tumedatesse riietesse, et tema kogu rõdult silma ei paistaks ja hakkas jälgima.
«Mõne aja pärast tõusis poiss püsti, kõndis uuesti teisele poole maja, vaatas aknaid ja läks tagasi,» räägib naine, kuidas tema läbi korteri liikudes noorukiga kaasas käis. «Ligi tund aega mängisime niimoodi kassi ja hiirt,» räägib unetu, et läbi pea käisid erinevad mõtted alates kahtlusest, et käsil on midagi kriminaalset, lõpetades võimalusega, et noormees hiilib armuvalus kedagi esimese korruse korteris elavast kolmest peretütrest.
Kui naine kuulis viimaks, et väljas vahtiv nooruk ütles summutatud häälel naabri korterisse venekeelse fraasi, oli asi selge.
Pätid viskasid kompsud käest
«Tean, et naabrid on eestlased, ja neile on juba kaks korda sisse murtud. Helistasin politseisse.»
Peagi sõitis vaikselt maja ette auto. Toimuvat jälgiv naine arvas, et tähelepanu vältimiseks tuli politsei eravärvides autoga. Pätid hakkasid aga hoopis linadesse pakitud kodutehnikat rõdult alla tõstma ja auto suunas viima.
«Ja siis kohe tuli politsei. Tõesti õnneks väga ruttu tuli,» räägib naine, et mõni minut hilinemist olnuks saatuslik. Pätid viskasid kompsud käest, jätsid töötava mootoriga auto maha ja panid jooksu. Naine viipas politseinikele põgenejate suuna kätte ja läks ka ise trepist alla, et õuele laiali jäänud naabri varandust valvata.
«Paljud küsivad, kuidas sa julged...»
Kolmest põgenenud pätist sai politsei kätte ühe – arvatavalt selle, kes askeldas korteris. Higist leemendav noormees püüdnud küll väita, et see pole tema, kuid asjaolud räägivad muud.
«Andres, sündinud 1981, on kahtlustatavana üle kuulatud,» teatab Tallinna politsei komissar Risto Pullat. «Jälitajad tegelevad kaasosaliste leidmisega. Asjal on perspektiivi,» kinnitab ta. Valvas naaber saab tema sõnul järgmisel nädalal Tallinna aseprefektilt Raivo Küüdilt aukirja.
«Paljud küsivad, kuidas sa julged. Et mis sa segad vahele, torgid asjadesse, mis sinusse ei puutu. Aga ma ei saa teisiti. Ma ei taha, et mulle nii tehakse, kuidas ma siis ei sekku,» arutleb vapper naine lihtsalt. Kahel korral on tema sekkumine päästnud varaste käest naabrite autod.
«Mu poja klassivend küsis hiljuti: «Tädi, miks sa kogu aeg aknal oled?» Harjumus. Ma ei seisa kogu aeg köögis tulise pliidi kõrval, vaid lähen ikka aknale. See ei ole uudishimu. Mind ei huvita, kes kellega käib. Aga kui ma kogu aeg aknal ei käiks, ma ei teaks, kui valed inimesed kellegi autosse istuvad.»
›› Vaata kõiki uudiseid | ›› Vaata arhiivi