• Uudised
Postimees: Naabrivalve peletab Tallinnas korterivargaid
17.04.2001
Tallinna politseis äsja kokku löödud kuritegevuse kolme kuu statistika näitab, et jaanuarist märtsi lõpuni pandi toime 723 korterivargust ehk iga päev kaheksa sellist kuritegu. Kordagi selle 90 päeva jooksul ei pidanud politseinikud varaste sõrmejälgi otsima aga kodudest, mis on peagi aastaseks saava MTÜ Eesti Naabrivalve liikmed.

Tallinna prefekti Jüri Kasesalu hinnangul on see väga tähelepanuväärne asjaolu, ehkki naabrivalve piirkondi on pealinnas täna vaid viis ja selle liikmed on peamiselt eramute omanikud.

Kuna Tallinna politsei üks tööprioriteete on tänavu korterivarguste hulga vähendamine, näeb Kasesalu just naabrivalves üht peamist võitlusviisi, millega seatud eesmärki saavutada.

Jõuline selgitustöö

Kuna politseinikud ise elumajades naabrivalvet organiseerida ei saa, keskenduvad nad jõulisele selgitustööle. Politseiosakonna juhtidele on antud korraldus teha lobitööd linnaosade valitsustes ja konstaablitel oma tööd piirkonna elamute ühistutes.

«Naabrivalve on kõige otsesem ennetustöö, mis ei peleta kurjategijaid eemale mitte üksnes korteritest, vaid ka trepikojast ja maja eest,» selgitas Kasesalu.

Ehkki prefekti enda kesklinnas asuvas kodumajas pole veel naabrivalvet käivitatud, kaitseb kõiki kortereid ja trepikoda raudne turvauks. Tõsi, kolm kuud tagasi ei päästnud needki Kasesalu esimese korruse naabrit varastest, sest nood tungisid tuppa akna kaudu.

«Akendele on vaja panna signalisatsioon,» viitas Kasesalu sellele, et lisaks naabrivalvele tuleb teha ka endal investeeringuid oma vara kaitseks.

Investeeringud turvatehnikasse on aga tunduvalt väiksemad, kui korteriühistu või eramu on MTÜ Eesti Naabrivalve liige, kinnitas selle juhatuse esimees Tarmo Vaik.

Aastaga on Vaigu ühingu eestvedamisel naabrivalve organiseeritud ja käivitatud 130 pealinna majapidamises. Enamik neist asub Nõmmel, kuid eredamaks näiteks peab Vaik üht kesklinnas Liivalaia tänaval asuvat suurelamut.

«Kuigi majas on palju elanikke, teevad nad turvalisuse huvides jõudsalt koostööd ning alates meiega liitumise ajast pole seal toimunud ühtegi õigusrikkumist,» lausus ta eile Postimehele. Sellesama näitega kutsub Vaik ka ülejäänud pealinna elanikke üles oma majades naabrivalvet organiseerima.

Valve ka tornmajja

Vaigu sõnul näitab kogemus, et praegu on siiski üsna keeruline korraldada naabrivalvet magalate tornmajades, kus on sadu elanikke, kes üksteist kohates ei tereta, ehkki on seal koos juba aastaid elanud. «Tõhusat valvet sellises keskkonnas on raske tekitada,» lisas ta.

Siiski ei jäta Vaik jonni. Juba on tema ühing selgitus- ja õppetöö läbi viinud ühes Tondi ning ühes Mustamäe korteriühistus, kes peagi saavad oma trepikoja ja korterite ustele kleebised, mis peavad hoiatama kurjategijaid, et majas toimuv on naabrite valvsa pilgu all.

›› Vaata kõiki uudiseid | ›› Vaata arhiivi